Ahogy kollégáink mondani szokták: a kiberbiztonság olyan, mint a legózás: építőkockánként kell összeállítani a rendszereket, ami élvezetes, de munkaigényes kihívás. Már rég nem csak tűzfalakról vagy vírusírtókról van szó: számos területen megszámlálhatatlan veszély leselkedik az egyének és vállalkozások értékeire.
Mi körülbelül 35-40 gyártóval állunk kapcsolatban. Amikor feltűnik a radarunkon egy ismeretlen gyártó vagy megoldás, első körben a mérnökeink utánajárnak, és ellenőrzik azt: a minőség terén nem kötünk kompromisszumot, hiszen nem csupán dobozokat és licenceket tologatunk, de üzemeltetjük is az általunk tervezett, szállított és implementált rendszereket. A gyenge minőségű megoldások rossz rendszereket, következésképp problémás és költséges üzemeltetést eredményeznek. Mi nem szeretjük a problémás és költséges üzemeltetést, és ebben egyetértenek velünk ügyfeleink is.
A kiberbiztonság olyan, mint a biztosítás: felesleges kiadásnak tűnik egészen addig, amíg be nem következik egy komolyabb incidens - utólag, az anyagiakban kifejezve is jelentős üzleti vagy PR-károk realizálásakor mindig jobb ötletnek tűnik a prevenció.
A NIS2 direktíva megjelenése olyan vállalatok, iparágak esetében is rávilágított a kiberbiztonság folyamatos fejlesztésének szükségességére, amelyeknél korábban esetleg nem volt fókuszban.
Állítjuk: akár a NIS2 hatálya alá tartozik egy vállalkozás, akár nem, 2024-ben a kiberbiztonság nem egy távoli, megfejthetetlen és megfizethetetlen nagyvállalati kiváltság, hanem vállalatmérettől, működési területtől függetlenül létkérdés. Ahogy a kiberbűnözők egyre szofisztikáltabb módszerekkel támadnak, úgy a védekezésben is egyre több megoldásra számíthatunk. És noha nincs száz százalékos biztonság, bármilyen kis lépés is jobb, mint a helyben toporgás.
A következő hetekben részletesen be fogjuk mutatni, melyik kihívásra melyik megoldást javasoljuk ügyfeleinknek. Kedvcsinálóként íme egy lista, amely a CIS (Center for Internet Security) kontrollpontjai* szerint sorolja fel kedvenc gyártóinkat: